AD

Large-Family Budget-Friendly Meal Plan

admin March 17, 2015

It’s been months since I’ve really focused on the grocery budget.

In fact, over the last several months it’s really run away from me.  It seemed more important to have the quality we wanted and easy options when we were in a season of moving and then I was newly pregnant with my fifth baby.  This led to spending $350 – $400 easily on “grocery day” and sometimes (okay, kind of often) another $100+ on little trips in between.  That’s over $1000 a month, which is on the high end for a family of 6 (soon to be 7).  It’s not insane, but…we had to get it down.

I finally sat down and wrote out a real meal plan, for the first time in…way too long.  Then, I made a very careful grocery list.  I actually started by looking up the sales at my local stores to see what was going to be cheap and wrote that on the list before I ever planned any meals.

I’m getting ahead of myself.

Let’s take a step back and see where I went wrong first.

How the Budget Got Out of Control

It wasn’t because I was buying filet mignon and caviar.  It wasn’t because I was going to Starbucks everyday for a $5 coffee.  I did neither of these things.  It also wasn’t because I was shopping exclusively at health food stores or other high-end places.  I still did budget stores, checked sales, and cooked at home most of the time.  And still the budget went way up.  I’m telling you this because a lot of people start by saying to cut out those kind of things, and many of you on a budget are already not doing them.  That’s frustrating.

But I know…I know, that it’s possible for the budget to get of control anyway.  Here are the main things that did it for me:

  • Buying kombucha instead of brewing it myself ($3.50 per bottle…)
  • Buying loaves of bread instead of baking them ($4 – $5 per quality loaf)
  • Buying chicken stock in a carton instead of making it ($2+ per carton)
  • Buying “snack foods,” even sale ones (dried fruits, nuts, applesauce, veggie chips)
  • Planning meat-centric meals with not much veggies, rice, or other cheaper ingredients
  • Allowing kids to eat yogurt, cheese, etc. instead of meals ( cheese, used as a meal, is $$$)

The snacks was a big deal.  I needed things that we could eat on the go, especially for our homeschool field trip days.  It’s not that the things I was buying were unhealthy; there’s nothing wrong with dried fruits or nuts.  But they are not cheap.  My kids could destroy a 1-lb. bag of dried apples in a day or two, and that cost $10.  Plus it wasn’t the only thing they were eating for that meal or snack.  That adds up.

Plus, when we had snacks around, the kids felt like they didn’t need to eat any of their meals because they could just go get those snacks whenever they wanted.  Apples, bananas, cheese slices, cans of tuna, etc.  Again, it’s not that any of those are unhealthy, they are not.  It’s just that they don’t stretch very far when they are used as meals.  While I hate to be “that mom,” I have already informed them that that ends now.  At least one is not pleased with me about it.  Oh well — we have limited money and choices to make.

Snacks will now be less often (because kids will eat all.day.long if you let them) and will be served from what I planned.  Or will be leftovers from recent meals.  It’s not my goal that anyone go hungry; but sometimes we will have to eat foods that are not our favorite.  No more will I listen to “But I’m just not in the mood for that right now,” when I know perfectly well that the child in question likes the offered food just fine….

Also, the bread baking and kombucha brewing.  Obviously you can simply skip both of these.  We mostly drink water, and I have a few ideas for “fun” drinks that you can have occasionally that aren’t too expensive.  Kombucha is a great source of natural probiotics, though, which is why we prioritize it.  It costs only about $1/gallon to brew (compare to $3.50 for a 16-oz. bottle at the store) so I have no issue making it myself on a budget.  You can read more about my kombucha brewing system here, and see a video of how to make it here.

Our Family’s Goals and Needs

First, you should know we’re a family of 6, and I’m pregnant with baby #5, as I mentioned above.  The kids range in age from 7 – 2.  That’s going to make our food costs higher than a typical family of 4, or one with younger children.  Keep that in mind if you have a smaller family as you’re reading my budget, shopping list, and meal plan — you would not need to spend as much.

We prioritize real foods — especially pastured meats and eggs, organic whenever possible.  We do not specifically avoid anything, except that we don’t really do oats or nuts.  This isn’t a gluten or dairy-free meal plan, though where possible I will offer budget-friendly suggestions to adapt it.  We also prioritize traditional cooking and nutrient-dense foods, especially since I’m pregnant.  We also use more meat than some might, because my husband prefers it, but there are several meatless meals too.

I do not have anything major in my pantry or freezer ( spices, some dried beans, a few cans of tomato sauce) so this isn’t a plan where I’m, say, pulling from a large supply of frozen meat.  I don’t have that.  I’ve really bought nearly everything I need to accomplish this plan just this week.

At this point, I have a small-ish fridge and top freezer.  I do not have a lot of pantry space, and I do not have a separate freezer.  I’m working in a rather small kitchen.  One of these days I’ll give you a tour of the kitchen so you can see how I cook real food in such a small space.

I will offer suggestions at the end on how I could have reduced my costs further by swapping out meals.  If your family does like more meatless options you could easily cut down on costs more than I have.  I also bought some fairly expensive shrimp this week, which is not a typical purchase, but shrimp is a super food that contains specific nutrients that I need right now.  It won’t be something I repeat often.

Anyway!  Let’s get to it.

Budget-Friendly Meal Plan

This plan is a two-week plan, 3 meals a day, 7 days a week.  I plan from Friday – Thursday because I shop on Fridays.  Feel free to switch it up however it works for you.

Week One

Friday

Saturday

Sunday

Monday

Tuesday

  • B — Apple-kale juice, cinnamon muffins (GF/DF option)
  • L —Shrimp bisque (adaptable for GF/DF — reduce costs by using canned crab instead)
  • D —Taco salad (GF/DF — reduce costs by eliminating beef and using beans)

Wednesday

Thursday

  • B –Leftover pancakes
  • L — Pizza balls, applesauce
  • D –Zuppa Toscana/meat + rice (some family members don’t like the soup — this is GF/DF)

Week Two

Friday

  • B –Soaked chocolate-orange muffins
  • L –OUT (once every two weeks my family visits and we go out to eat)
  • D —Meatloaf with scalloped potatoes (adaptable for GF/DF — reduce costs by swapping to a beef-based soup)

Saturday

Sunday

Monday

  • B — Smoothies, cinnamon muffins (smoothies are GF/DF)
  • L —Cheesy veggie soup (adaptable for GF)
  • D –Creole chicken with rice (GF, can be adaptable for DF)

Tuesday

Wednesday

  • B –French toast sticks (leftover)
  • L –Leftovers, applesauce, carrots
  • D —Chicken gumbo, no-knead bread with olive oil dip (soup is GF, can be DF)

Thursday

  • B –Cinnamon muffins
  • L —Potato soup, salad
  • D –Marinated chicken and rice, broccoli

The List

Keep in mind I have a few odds and ends in my pantry.  Mostly tomato sauce, spices, a few cans of tuna, and some onions.  Basically everything else you’ll need is on this list.  I do have an active sourdough starter, but you don’t need one to accomplish these meals.  I also have a kombucha brew going, but you don’t need that either.  I have several herbs, but I use those for cups of tea for “fun” (and for pregnancy health) but again…you don’t need them.  These are nice extras only.

I shopped at Fresh Thyme (a local-ish store that’s opening a bunch of new locations this year), Costco, and Meijer (a regional chain).  Aldi would have many of these options as well at good prices.  I also bought milk, eggs, and beef at my local farm.

I’ll separate it by category rather than by store and indicate what I paid for it.  Your prices may vary.  I’ll also give you an idea of where you might be able to cut corners if needed.  Some of what I bought will likely be left for the following two weeks.

Meats/Dairy

  • 9 lbs. ground beef ($6 per lb. grass-fed)
  • 8 lbs. chicken breast ($2 per lb. — you could choose to use 2 whole chickens instead, but it might not be cheaper, unless you are looking at organic chicken breast which is 3x as much as this)
  • 2 gallons milk ($5 each, raw, grass-fed)
  • 1 lb. pepperjack cheese, $6
  • 1 lb. uncured pepperoni, $7 (you could skip or reduce to 1/4 lb.)
  • 2 lbs. frozen raw shrimp, $18 (you could skip this and choose canned crab instead for the bisque at $2/can)
  • 2.5 lbs. medium cheddar, $10 (Tillamook — you could skip if DF)
  • 2 lbs. extra sharp cheddar, $11 (Tillamook — I could have skipped this and just went with the medium)
  • 1.5 lbs. Romano cheese, $13 (raw, grass-fed — I could have gone for a smaller chunk of this or skipped it)
  • 3 lbs. Kerrygold butter, $14
  • 2 lbs. sweet Italian sausage, $6 (it was on sale)
  • 2 lbs. breakfast sausage, $8

Produce

  • 15 lbs. potatoes, $7.50 (organic; these were on sale)
  • 1 bunch celery, $2 (organic)
  • 4 lbs. broccoli, $6 (organic, frozen)
  • 5 lbs. peas, $6 (organic, frozen)
  • 6 heads Romaine lettuce, $4
  • 6 lbs. bananas, $4 (organic — I could have gotten half as much)
  • 5.5 lbs. gala apples, $10 (organic — I could have skipped these)
  • 10 lbs. red delicious apples, $8 (organic)
  • 2 lbs. cauliflower, $3.50 (frozen)
  • 2 bunches kale, $2.50 (organic)
  • 2 zucchinis, $2.50 (organic)
  • 4 green peppers, $5 (organic)
  • 1 fresh basil plant, $2.50 (this was totally an impulse buy and not necessary, but will add a nice touch to many meals for weeks)
  • 5 lbs. lemons, $6.49 (you could skip this, I’m using mostly to flavor kombucha)

Other

  • 5 lbs. white whole wheat flour, $3
  • 1 can tomato paste, $0.60
  • 1 bag corn chips, $3 (organic — I could have skipped this)
  • 1 bottle sherry wine, $8 (this will last a long time since it’s just for the bisque)
  • 4 lbs. assorted whole wheat pasta, $5 (organic — I chose linguine, spaghetti, penne, fusilli)
  • 1 liter avocado oil, $10 (you can feel free to use this in place of butter anywhere to make meals DF, or coconut oil)

This cost right about $300.  If you skipped or reduced in the areas I noted, you could save $64 off that.  Of course, you could save even more if you chose less expensive butter and beef.  It depends on your priorities and prices in your area.  This could easily be accomplished for $225 – $250 if you found sales and made the suggested changes.  For two weeks, for 6 people, that’s not bad!!

What’s Next

From here, I’ll continue to try to reduce the grocery budget.  Not allowing waste is big!  The chocolate-banana muffins came about because I had 4 very overripe bananas sitting on the counter.  Leftover rice and carnitas, along with a couple peppers that were about to go bad got turned into a big pot of soup.  We’re doing lots of soups, stews, and casseroles.

Some of the more expensive ingredients, like avocado oil, Romano cheese, etc. I will try to stretch to last another 2 weeks or more.  That will reduce the budget even more over time.

I’ll report back with some more ideas in a couple of weeks, and let you know how well we stuck to the plan and other tricks I used to keep costs down (and avoid more trips to the store).

How do you keep the grocery budget down?

Start Your Healthier Life Ebook!

Start_your_healthier_life_smaller

Ready to get started living a healthier life? This complete, 50-page guide will walk you through the steps, product swaps, recipes, and more that you need to get started today!

Powered by ConvertKit

This is the writings of:

admin
AD

8 Comments

  1. Hi Kate! We shop at Costco also and I would love to know the brand names of the cheese that you purchase. You wrote Tillamook. Why do you choose that one? What is the brand name for the Romano cheese?

    Reply

  2. I feel like your sister–had baby #5 last October. It has been an adjustment! and I have been in sticker shock at the expensive trips to Walmart (not great grocery options around here). 🙁 But I can’t believe how much more the kids eat than they used too! Oldest is 10, and I’m proud that they are very good eaters, but now I feel I’ve raised monsters who for some reason expect to eat 3-4 times a day. Maybe it is because they are home on spring break…anyway, I’m subscribing and look forward to seeing how you work your magic on your budget!

    Reply

  3. God Bless you. Thank you. Thank you for the large family plan!

    Reply

  4. the biggest way I keep my grocery budget down is that I have joined the local gleaners association.For $40 a month and 3 hours volunteer time per family, you can “shop” 3 times a week.They don’t have alot of meat, but usually at least once a week, and the dairy is limited, sometimes yogurt, most times milk, I got cheese once and have never seen butter. They do have cream, so I guess I could make my own if I wanted to. Each time you go, (up to 3 times a week) you can get 20 pounds of produce, some type of bread, a few non-perishables of your choice, milk if you want it…
    The produce is not always the prettiest, or not a good size for selling in the stores, (they want uniformity) but lots of it is organic. It does make it more difficult to plan in advance.
    They also have large special gleans that you can take advantage of if you have the means to process and store it. I only joined this summer, and have since gotten 30+ lbs organic blueberries, 5+lbs organic raspberries, 40+ lbs organic pears, and 30 full sized Salmon. My garage freezer is currently full.
    I still buy most of our meat,cheese and butter. I go with ideas of what I want to look for, but usually plan after I have come home with my prizes. 12 possible shopping days in a 4 week month, for $40 a month, means I need to find like $3.50 worth of food each trip to make it worth the monthly fee. This has definitely not been a problem.
    They also have a small clothing thrift shop attached to it. You can shop there for free too. They ask that you take as much as you can use, but not enough to have a yard sale. This month they have had lots of gently used halloween costumes out..and winter coats,hats and scarves.

    Reply

  5. I’d love to follow this plan! I’m in a the exact same boat–except my 5 are much older (even adjusting for the time since original posting). At any rate–the links to the recipes aren’t working… any chance there’s another site with the recipes?

    Reply

  6. Thanks for the helpful post. Pregnant with # 6 and my grocery bill is outta control!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I’m Kate, mama to 5 and wife to Ben.  I love meeting new people and hearing their stories.  I’m also a big fan of “fancy” drinks (anything but plain water counts as ‘fancy’ in my world!) and I can’t stop myself from DIY-ing everything.  I sure hope you’ll stick around so I can get to know you better!

Meet My Family
Top
Are you a natural mama? Come join our Facebook community and connect with us today!